Policja w Siemianowicach Śląskich

Debata "Bezpieczeństwo seniorów w sieci"

Data publikacji 18.04.2025

W Parku Tradycji odbyła się debata społeczna pn. "Bezpieczny senior w sieci". Organizatorem przedsięwzięcia była Komenda Miejska Policji w Siemianowicach Śląskich oraz siemianowicka Akademia Transformacji. Termin debaty nieprzypadkowo przypadł tuż przed świętami. Policjanci chcieli, aby w natłoku obowiązków nasi seniorzy zachowali ostrożność oraz by przy świątecznym biesiadowaniu z bliskimi podzielić się cennymi radami, jakie wygłosili podczas debaty prelegenci.

Organizatorem debaty była Komenda Miejska Policji w Siemianowicach Śląskich oraz Siemianowicka Akademia Transformacji. Z uwagi na ciągle utrzymujący się duży poziom oszustw popełnianych za pomocą internetu, stróże prawa zdecydowali się właśnie na tą tematykę na debatę. Przedświateczny termin został wybrany celowo, ponieważ w tym właśnie okresie, spoczywa na każdym wiele obowiązków i chętnie sięgamy do sieci, aby zrobić zakupy. Nie ma co ukrywać, że czas ten jest nacechowany pośpiechem, dlatego szczególnie wtedy łatwo dać się złapać oszustom nie zachowując zasad bezpieczeństwa.

Gości w imieniu Komendanta Miejskiego Policji w Siemianowicach Śląskich insp. Waldemara Wierzyckiego powitał Naczelnik Wydziału Prewencji podinsp. Emilian Klimas oraz pani Izabela Pasek z siemianowickiej Akademii Transformacji. Pierwszym prelegentem była oficer prasowa nadkom. Tatiana Lukoszek, która przybliżyła strukturę jednostki i omówiła metody, jakimi posługują się oszuści używając do tego internetu. Mowa była o prośbach wysyłanych przez znajomych, aby zrobić BLIK-a, o fałszywych postach na Facebooku, które specjalnie mają przyciągające tytuły na przykład o poszukiwaniach dziecka po to, aby w nie wejść. Wtedy ukazuje się łudząco podobna strona do logowania się do Facebooka i jeśli zalogujemy się tam, oszuści dysponują naszym kontem, a co za tym idzie mają do swojej dyspozycji wszystkich naszych znajomych. Policjantka ostrzegła także o klikaniu w linki nadsyłane w wiadomościach sms, mailowych dotyczące zaległości w różnych opłatach czy przesyłek.

Następnie policjant z Wydziału Do Walki z Przestępczością Gospodarczą mł.asp. Jarosław Sawa, który zajmuje się prowadzeniem spraw związanych z przestępstwami popełnianymi w cyberprzestrzeni, podzielił się swoją fachową wiedzą z uczestnikami debaty. Przybliżył metody działania oszustów, którzy proponują wielkie zyski i nakłaniają do inwestycji giełdowych. Przekazał również rady, jak robić bezpieczne zakupy w internecie oraz przypomniał, że należy chronić swoje dane osobowe oraz hasła, loginy czy dane z kart bankowych. Przypomniał, aby zachowac ostrożność i rozsądek w zawieraniu znajomości internetowych, ponieważ oszuści wykorzystują osoby, chcące towarzystwa drugiej osoby, naciągając je na różnego rodzaju opłaty za paczki czy wsparcie finansowe.

Z kolei siemianowicki profilaktyk asp. Arkadiusz Lasyk zachęcił do włączenia się w dbanie o bezpieczeństwo. Świetnie do tego służy Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, do korzystania z której zachęcił słuchaczy. Polecił również, aby skorzystać z kompedium wiedzy, która została ujęta w ulotce profilaktycznej i rozdawania jej swoim bliskim. Dodatkowo zachęcił do używania opasek odblaskowych, które zwiększają widoczność pieszego na drodze, a co za tym idzie poprawiają jego bezpieczeństwo.

Po wystąpieniu mundurowych nadeszła przerwa, podczas której na uczestników oczekiwał słodki poczęstunek. Po niej głos zabrał Pan Łukasz Pietrzyk z Centrum Szkoleń, Coachingu i Mediacji z Katowic. Omówił bardzo ciekawy temat "Deepfake- czas czarnej propagandy. Jak wykorzystanie sztucznej inteligencji wpłynie na społeczeństwo XXI wieku". Seniorzy na własne oczy mogli się przekonać, że dzisiejsza technologia jest tak zaawansowana, że naprawdę ciężko rozróżnić czy to fikcja czy rzeczywistość. Oszuści mogą wykorzystać nasz głos i za pomocą sztucznej inteligencji podszyć się pod nas i wprowadzić naszych znajomych w kłopoty. Prelegent podkreślił, że niestety, ale należy w pierwszej kolejności negować to, co się widzi czy słyszy, po to aby uchronić się przed wykorzystaniem sztucznej inteligencji w złych celach.

Dyskusja z seniorami wywiązywała się na każdym etapie debaty, co ogromnie cieszyło organizatorów. Mamy nadzieję, że cenne rady spowodują, że nasi mieszkańcy będą rozważniej posługiwać się internetem i nie staną się ofiarami oszustów.

  • na zdjęciu Naczelnik wydziału Prewencji i oficer prasowa
  • na zdjęciu Pani Izabela Pasek wita gości
  • na zdjęciu prelegenci na scenie przy stoliku
  • na zdjęciu policjant przemawia
  • na zdjęciu policjantka przemawia
  • na zdjęciu policjant prezentuje ulotkę
  • na zdjęciu laptop ze slajdem
  • na zdjęciu policjant przemawia na scenie
  • na zdjęciu policjant przemawia na scenie
  • na zdjęciu laptop ze slajdem
  • na zdjęciu policjant na scenie z prelegentem Łukaszem Pietrzykiem
  • na zdjęciu zdjęcie grupowe organizatorów i prelegentów
  • na zdjęciu policjant rozmawia z uczestnikami
  • na zdjęciu Pani Izabela Pasek rozdaje w koszyku odblaski i ulotki
  • na zdjęciu ulotki z odblaskami
Powrót na górę strony