Podsumowanie działań "NURD"
Za nami policyjne działania "Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego", które odbywały się wczoraj na terenie całego województwa w godzinach od 6.00 do 22.00. Na celowniku znaleźli się kierujący, piesi oraz rowerzyści. Przez kilkanaście godzin mundurowi ujawnili 52 wykroczenia popełnione przez kierowców i 9 przez pieszych. Zmotoryzowani wpadali na tym, że przekraczali dozwoloną prędkość w obrębie przejść dla pieszych, a piesi na tym, że przechodzili w miejscach niedozwolonych.
Wczorajsze działania NURD ukierunkowane były na relacje, jakie zachodzą pomiędzy kierowcami i pieszymi. Policjanci bacznie przyglądali się, szczególnie w rejonie przejść dla pieszych, respektowaniu obowiązujących przepisów przez kierowców oraz pieszych. Policjanci przyłapali kierowców na 52 wykroczeniach, z czego 48 dotyczyło przekroczenia prędkości w rejonie przejść dla pieszych. Sami piesi byli bardziej zdysycyplinowani. Na ich koncie zapisało się 9 wykroczeń polegających na przechodzeniu w niedozwolonym miejscu. Na kierujących, którzy złamali przepisy, mundurowi nałożyli 47 mandatów karnych i zastosowali 5 pouczeń. Wobec 5 pieszych policjanci wypisali mandaty karne, a 2 zostało przez nich pouczonych.
Mundurowi przypominali o obowiązujących przepisach i zachowaniu szczególnej ostrożności w obrębie przejść dla pieszych, ponieważ właśnie te zdarzenia z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego, kończą się poważnymi skutkami zdrowotnymi bądź nawet śmiercią. W zderzeniu z pojazdem pieszy ma niewielkie szanse, by wyjść bez poważnych obrażeń. Dlatego policjanci podkreślali, aby samemu zadbać maksymalnie o swoje bezpieczeństwo, choćby przez zwiększenie swojej widoczności na drodze. Piesi otrzymywali opaski odblaskowe, dzięki którym kierowca zauważy ich obecność 5 razy szybciej, co pozwoli mu na odpowiednią reakcję. Mundurowi zalecali, aby będąc na przejściu, cały czasy obserwować i kontrolować to, co dzieje się wokół. Policjanci zachęcali także do reagowania i przekazywania informacji w sytuacjach łamania prawa w myśl kampanii "Nie reagujesz-akceptujesz". Właśnie z tym hasłem rozdawali breloki z żetonami do wózków sklepowych, które przypominać będą o tym, że sami również mamy wpływ na bezpieczeństwo i nie akceptując pewnych zachowań, dbamy o to co się dzieje na drogach i w życiu codziennym.