Dzielnicowy bliżej nas

Dzielnicowi uratowali życie mężczyzny

Dzielnicowy z Siemianowic Śląskich został powiadomiony telefonicznie przez mieszkankę miasta o tym, że jej były partner chce popełnić samobójstwo. Dzielnicowi dowiedzieli się, gdzie był on ostatnio widziany. Dzięki pomocy strażaków, którzy wyważyli drzwi, w ostatnim momencie mundurowi uratowali mężczyznę. Po udzieleniu pierwszej pomocy, trafił on do szpitala.

Do dzielnicowego z Siemianowic Śląskich zadzwoniła kobieta i poprosiła o pomoc, ponieważ otrzymała ona wiadomość od byłego partnera, że chce targnąć się na swoje życie. Siemianowiczanka nie wiedziała jednak, gdzie on może być. Dzielnicowy wypytał ją o miejsca, w których mógłby przebywać były partner i natychmiast zaczął je sprawdzać z innym dzielnicowym. Równolegle powiadomił o tym zdarzeniu dyżurnego, który wdrożył odpowiednie procedury i koordynował poszukiwania mężczyzny. 

Dzielnicowi ustalili miejsce, gdzie siemianowiczanin był ostatnio widziany. Istniało duże prawdopodobieństwo, że przebywa on w mieszkaniu swojego kolegi. Gdy dzielnicowi tam dotarli,  pomimo wielokrotnych wezwań do otwarcia drzwi, nikt nie reagował, choć było słychać ze środka, że ktoś w środku jest. Dlatego mundurowi wezwali na pomoc strażaków, którzy błyskawicznie poradzili sobie z zamkniętymi drzwiami. W łazience znaleźli mężczyznę, któremu natychmiast udzielili pierwszej pomocy. Na miejsce wezwano załogę karetki pogotowia, która zabrała go do szpitala.

To zdarzenie pokazuje, że należy być czujnym i wrażliwym na to, co dzieje się w najbliższym otoczeniu. W żadnym wypadku nie wolno ignorować informacji, że ktoś ma zamiar targnąć się na własne życie i natychmiast informować o tym właściwe służby. Nigdy bowiem nie można wykluczyć, że ktoś naprawdę chce odebrać sobie życie, nawet jeśli nie było to widoczne po jego dotychczasowym zachowaniu. 

W tym wypadku, dzięki reakcji byłej partnerki, uratowano życie mężczyzny.

Jeśli potrzebujesz wsparcia psychologicznego, możesz skorzystać z pomocy Ośrodka Interwencji Kryzysowej znajdującego się w Siemianowicach Śląskich przy ul. Fitznerów 3, telefon 32 7628100.

Ramka z informacjami: Jeśli przeżywasz trudności i myślisz o odebraniu sobie życia lub chcesz pomóc osobie zagrożonej samobójstwem pamiętaj, że możesz skorzystać z bezpłatnych numerów pomocowych: 800 70 2222 Całodobowy Centrum Wsparcia dla osób dorosłych w kryzysie psychicznym 800 12 12 12 Całodobowy Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka 116 111 Całodobowy Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 123 Całodobowy Telefon wsparcia emocjonalnego dla dorosłych 112 Numer alarmowy w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia Inne numery telefonów pomocowych znajdziesz na stronach: www.zapobiegajmysamobojstwom.pl www.zwjr.pl/bezplatne-numery-pomocowe www.pokonackryzys.pl Loga: Instytut Psychiatrii i Neurologii Ministerstwo Zdrowia NARODOWY PROGRAM ZDROWIA

Przypominamy, że numery telefonów służbowych do dzielnicowych są aktywne tylko i wyłącznie podczas pełnienia przez nich służby. Nie są to telefony alarmowe, tylko służące do bieżącego kontaktowania się z dzielnicowymi. W przypadku nagłej sytuacji, w szczególności, gdy istnieje zagrożenie życia lub zdrowia, należy dzwonić na numer alarmowy 112.

  • na zdjęciu dzielnicowi na tle siemianowickiej komendy policji
Powrót na górę strony