2024- rok pieszego

Bezpieczny Pieszy to widoczny pieszy

Wczoraj policjanci z drogówki przeprowadzili działania pn. "Bezpieczny Pieszy". Szczególnie w rejonach przejść dla pieszych przyglądali się zachowaniom kierujących oraz samych pieszych. Łamanie przepisów prawa na odcinkach drogi, na której są przejścia dla pieszych stwarza większe ryzyko zaistnienia zdarzenia drogowego z udziałem pieszego. Podczas działań mundurowi rozdawali odblaski zachęcając do ich noszenia. Wielu pieszych ubranych było na ciemno, co o zmroku powoduje, że są słabo widoczni.

Policjanci z drogówki przeprowadzili działania pn. "Bezpieczny Pieszy", które trwały od 6.00 do 16.00. Celem działań było wyelimnowanie zdarzeń na drogach z udziałem pieszych i kierujących. Mundurowi przyłapali 16 kierowców na przekroczeniu prędkości jazdy w obrębie przejść. Jeden pieszy przechodził przez jezdnię w miejscu niedozwolonym. Za stworzenie zagrożenia poprzez łamanie przepisów w obrębie przejścia dla wszyscy kierowcy zostali ukarani mandatami karnymi. Ten sam środek został zastosowany także wobec pieszego.

Wszystkie te wykroczenia mogły przyczynić się do poważnych zdarzeń drogowych, w których pieszy w starciu z pojazdem jest z góry na przegranej pozycji.

Do wielu zdarzeń drogowych dochodzi również z powodu złej widoczności pieszego, który niejednokrotnie nie łamie przepisów i przechodzi we właściwym miejscu, czyli na pasach. Tragicznych w skutkach wypadków można byłoby uniknąć, gdyby pieszy miał założony element odblaskowy. Mała rzecz, która sprawia, że rośnie widoczność niechronionego uczestnika ruchu drogowego nawet 5-krotnie. Dlatego siemianowiccy policjanci rozdawali opaski odblaskowe szczególnie tym osobom, które były ubrane na ciemno i zachęcali do ich noszenia.

Czasami pieszemu może wydawać się, że jest dobrze widoczny, jednak z perspektywy kierującego wyglądać to może zupełnie inaczej. Zadbajmy o swoje bezpieczeństwo i nośmy odblaski.

  • na zdjęciu policjant przy oznakowanym przejściu
  • na zdjęciu policjant rozdaje odblask pieszemu
  • na zdjęciu policjant rozdaje odblask pieszej
  • na zdjęciu policjant rozdaje odblask pieszej
  • na zdjęciu policjant rozdaje odblask pieszej
  • na zdjęciu policjant rozdaje odblask pieszym
Powrót na górę strony