Oszustwa- zapoznaj się z metodami i nie bądź ofiarą!

"Hej mamo, mój telefon jest zepsuty..." Uwaga na smsy od oszustów!

Apelujemy o ostrożność i czujność, bo jedynie te zachowania mogą ochronić Państwa przed oszustami, którzy wysyłają sms prosząc o kontakt na Whatsapp. Gdy dadzą się Państwo złapać na to i nawiążą z nimi kontakt, będą prosili o przelanie pieniędzy na pilne zapłacenie rachunków. W ten właśnie sposób dała się oszukać siemianowiczanka, która była przekonana, że kontaktuje się z nią córka przebywająca na urlopie za granicą. Kobieta straciła ponad 4 tysiące złotych.

Kolejna osoba powiadomiła siemianowickich stróżów prawa o utracie gotówki na skutek działania oszustów. Jak powiedziała sama pokrzywdzona, pomimo zachowywanej zawsze ostrożności, tym razem przez zbieg okoliczności, dała się nabrać. Na telefon komórkowy otrzymała smsa o treści "Hej mamo, mój telefon jest zepsuty, nowy numer. Napisz do mnie teraz na Whatsapp....." i w tym miejscu został podany nowy numer telefonu. Akurat w tym czasie córka zgłaszającej przebywała na urlopie za granicą, więc czytając takiego smsa, od razu pomyślała, że kontaktuje się z nią właśnie córka. Kobieta dodała numer do komunikatora Whatsapp i tam prowadziła korespondencję "z córką". Ta poprosiła ją o przelanie ponad 4 tysięcy złotych na opłacenie rachunków, ponieważ na nowym numerze nie działa jej aplikacja bankowa. Zgłaszajaca się zgodziła i otrzymała numer konta, na który miała zrobić przelew tej kwoty. Na szczęście kobieta nie korzystała z aplikacji bankowych i osobiście poszła do banku, aby wysłać pieniądze. To zapewne uchroniło ją od utraty całości zgromadzonej na koncie gotówki.

Po przelaniu gotówki siemianowiczanka zadzwoniła przez Whatsapp na o dziwo stary numer do córki i przekazała, że zrobiła przelew. Gdyby pomyślała i zadzwoniła wcześniej do niej upewnić się czy to właśnie ona potrzebuje pomocy, oszuści byliby na straconej pozycji, a siemianowiczanka miałaby swoje pieniądze.

Kolejny raz przypominamy, jeśli ktoś podaje się za członków rodziny i prosi o jakąkolwiek pilną pomoc finansową, najbezpieczniej jest zadzwonić do takiej osoby i porozmawiać. Tylko Państwa czujność i ostrożność może zapobiec działaniom oszustów.

na zdjęciu treść smsa

Powrót na górę strony