Dla seniorów

Apel do Seniorów

Szanowni Państwo! W ostatnim czasie w województwie śląskim uaktywnili się oszuści podający się za krewnych, usiłując wyłudzić pieniądze od starszych i samotnych osób. Preteksty jakie wykorzystują bywają bardzo różne, a ich pomysłowość nie zna granic. Oszuści w swoim działaniu wykorzystując szeroko rozumianą manipulację i perswazję. Prowadzą rozmowę w taki sposób, że potencjalna ofiara sama zgaduje, że rozmawia z kimś z rodziny - wnuczkiem, bratankiem lub siostrzeńcem.

Apelujemy do Państwa - bądźcie ostrożni, gdy nagle zadzwoni krewny i poprosi o pilną pożyczkę! Nie przekazujcie żadnych pieniędzy osobom, które telefonicznie podają się za członków rodziny lub proszą o przekazanie pieniędzy osobie pośredniczącej! Przypominamy, że wystarczy jeden telefon do rodziny, aby potwierdzić z kim mamy do czynienia. Najrozsądniej będzie jednak osobiście zweryfikować taką informację, ponieważ starsze osoby mają problemy ze słuchem, nie zawsze są w stanie idealnie zidentyfikować głos swojej bliskiej osoby, a ze względu na więź emocjonalną z tą osobą chcą jej pomóc i w rezultacie tracą oszczędności swojego życia.

 

Przestrzegamy także przed złodziejami, którzy mogą zawitać do Państwa i przedstawić się jako pracownik jakiejś instytucji, np. administracji, banku lub poczty. W takiej sytuacji ważne jest to, aby bez otwierania drzwi sprawdzić telefonicznie, czy był on do Państwa kierowany. Wpuszczanie do mieszkania nieznajomych i wiara w opowiadane przez nich historie, mogą drogo kosztować. Apelujemy o kierowanie się ograniczonym zaufaniem do obcych!

 

Przypominamy, że zawsze o swoich podejrzeniach powinni Państwo powiadomić Policję. Przyjedziemy na każde wezwanie. Szybkie powiadomienie przyczyni się do zatrzymania oszustów i przerwania ich przestępczej działalności.

 

Apelujemy także do dzieci i młodzieży o przekazanie naszych rad starszym rodzicom, babciom i dziadkom, którzy często pozostają sami w domu, a przez to narażeni są na działanie oszustów i złodziei.

 

Czekamy na sygnały od Państwa pod numerem telefonu 32 3596 – 255 lub 997

 

 

 

Powrót na górę strony