Konferencja na rzecz siemianowickiej młodzieży
Integracja i koordynacja działań osób zajmujących się profilaktyką oraz wszelkich służb, instytucji oraz organizacji podejmujących działania na rzecz zapobiegania zachowaniom ryzykowanym młodzieży i rozwiązywania problemów społecznych – to główne cele projektu profilaktycznego „Falochron” i wiodący temat konferencji, która odbyła się wczoraj w Szkole Podstawowej nr 1 w Siemianowicach Śląskich. Do obrad włączyli się także siemianowiccy policjanci.
Integracja i koordynacja działań osób zajmujących się profilaktyką oraz wszelkich służb, instytucji oraz organizacji podejmujących działania na rzecz zapobiegania zachowaniom ryzykowanym młodzieży i rozwiązywania problemów społecznych – to główne cele projektu profilaktycznego „Falochron” i wiodący temat konferencji, która odbyła się wczoraj w Szkole Podstawowej nr 1 w Siemianowicach Śląskich. Do obrad włączyli się także siemianowiccy policjanci.
„Falochron" to program profilaktyki zachowań ryzykownych u młodzieży. Jego celem jest wywołanie w świadomości społeczności lokalnych przekonania o konieczności prezentowania właściwych, dojrzałych i spójnych postaw oraz podejmowanie aktywnych, pozytywnych wychowawczo i socjalizacyjnie zachowań. Wczoraj w Szkole Podstawowej nr 1 w Siemianowicach Śląskich, przy udziale Regionalnego Ośrodka Metodyczno -Edukacyjnego „Metis”, Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego siemianowickiego magistratu zorganizował pierwszą w województwie śląskim konferencję promującą właśnie ten program. Na zaproszenie organizatorów udział w tym przedsięwzięciu wzięli także siemianowiccy policjanci, którzy przedstawili raport o stanie zagrożenia przestępczością i demoralizacją nieletnich na terenie naszego miasta.
Problematyka nieletnich, a dokładniej mówiąc ich demoralizacja oraz popełniane przez nich czyny karalne i zabronione są w szczególny zainteresowaniu siemianowickich policjantów. Dobro i przyszłość młodych siemianowiczan nie jest obojętna stróżom prawa, dlatego decyzją Komendanta Miejskiego Policji w Siemianowicach Śląskich mł. insp. Cezarego Garczarczyka w siemianowickiej komendzie został powołany nieetatowy zespół ds. nieletnich, patologii i prewencji kryminalnej. W jego skład wchodzi czterech policjantów – dwóch z wydziału prewencji i dwóch z wydziału kryminalnego. Stróże prawa w ramach swoich obowiązków służbowych prowadzą szereg przedsięwzięć, wsród których priorytetem są spotkania z młodzieżą z siemianowickich szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz średnich. Głównym celem spotkań policjantów z młodymi siemianowiczanami jest przekazanie im maksymalnej ilości informacji dotyczących zagrożeń związanych m.in. z narkomanią, alkoholizmem, czynami zabronionymi i karalnymi. Stróże prawa w trakcie prelekcji omawiają także szczegółowo zakres odpowiedzialności karnej nieletnich za popełnione przez nich czyny karalne wobec rówieśników, a także wobec osób dorosłych - w tym nauczycieli.
Demoralizacja i przestępczość wśród nieletnich to zjawisko społeczno – patologiczne. Wpływ na jego wzrost mają następujące czynniki :
- niski poziom zainteresowania rodziców tej grupy młodych ludzi, która szczególnie zagrożona jest tymi zjawiskami, a także zbyt słaba możliwość motywowania i dyscyplinowania ich przez policję oraz inne podmioty;
- brak reakcji dorosłych na widoczne negatywne zachowania nieletnich;
- brak autorytetów;
- niedostateczny stopień organizacji form wypełniania czasu wolnego dal dzieci i młodzieży ;
- chęć posiadania lub zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych;
- promowanie konsumpcyjnego stylu życia;
- przyswajanie przez młodych ludzi negatywnych wzroców;
W minionym roku policjanci odnotowali kilkadziesiąt przypadków demoralizacji wśród nieletnich, która przejawiała się m.in. w takich formach jak :
- uchylanie się od obowiązku szkolnego – 6 nieletnich;
- ucieczki z domów rodzinnych – 4 nieletnich;
- ucieczki z placówek opiekuńczo – wychowawczych – 15 nieletnich ;
- alkoholizm – 20 nieletnich;
- subkultury tzw. szalikowcy – 1 nieletni;
Na terenie Siemianowic Śląskich policjanci w minionym roku odnotowali 2238 przestępstw. W dwustu przypadkach ich sprawcami były osoby nieletnie, które najczęściej dopuszczały się kradzieży cudzych rzeczy, kradzieży z włamaniem, rozbojów i wymuszeń rozbójniczych, bójek i pobić. Pomimo tego jednak, że w skali całego kraju odnotowuje się wzrost przestępczości wśród nieletnich, to statystyki wskazują, że na terenie Siemianowic utrzymuje się ona na tym samym poziomie od kilku lat. To jednak nie zwalania policjantów od dalszej pracy na rzecz obniżenia poziomu tego zjawiska wśród młodych siemianowiczan, a wręcz mobilizuje ich do dalszych działań i podejmowania coraz to nowych przedsięwzięć w tym zakresie.