Grupa z Siemianowic na przystanku „PaT”
W dniach 1-5 lipca Kawiarenka literacko – teatralna „TO i Owo” z I LO im. Śniadeckiego w Siemianowicach Śląskich pod kierownictwem Pani Sabiny Szkaradek przebywała w Płocku na „3 przystanku PaT”. Zaprezentowali tam swojego autorstwa spektakl pt. „Kto jest bez winy...”, który zebrał owacje na stojąco. Młodzi siemianowiccy artyści zaangażowali się w profilaktykę poprzez teatr przy współpracy z policją.
W dniach 1-5 lipca Kawiarenka literacko – teatralna „TO i Owo” z I LO im. Śniadeckiego w Siemianowicach Śląskich pod kierownictwem Pani Sabiny Szkaradek przebywała w Płocku na „3 przystanku PaT”. Zaprezentowali tam swojego autorstwa spektakl pt. „Kto jest bez winy...”, który zebrał owacje na stojąco. Młodzi siemianowiccy artyści zaangażowali się w profilaktykę poprzez teatr przy współpracy z policją. Do Płocka pojechali dzięki wsparciu Referatu Spraw Społecznych i Bezpieczeństwa, Referatu Kultury, Wydziału Zdrowia, a głównie Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Prezydenta Siemianowic Śląskich Jacka Guzego. Jako menadżer i opiekun grupy z ramienia policji pojechał kom. Piotr Horzela. Prowadzącą grupę Panią Sabinę Szkaradek w Płocku wspomagały panie Irena Cyganek i Joanna Gryzik.
„Kawiarenka literacko – teatralna TO i OWO” działa w I Liceum Ogólnokształcącym imienia Jana Śniadeckiego w Siemianowicach Ślaskich. Prowadzona jest przez Panią Sabinę Szkaradek – polonistę tej szkoły. Od 12 lat rozwija wszechstronnie myśl humanistyczną w różnych formach artystycznych : literackich, muzycznych, plastycznych i teatralnych. Grupa składa się z 47 osób – uczniów i absolwentów liceum, którzy realizują swoje różne pasje. W skład grupy wchodzi, między innymi zespół rockowy „Amberain”, tworzący własną muzykę i teksty. Wszystkie spektakle „Kawiarenki” powstają na podstawie własnych scenariuszy, a powstałe przedsięwzięcia odnoszą sukcesy na licznych przeglądach i konkursach. Ostatnio zrealizowany spektakl, pt: „Dziś o Polsce – dygresje do „Melancholii” Jacka Malczewskiego zdobył nagrodę Grand Prix w powiatowym przeglądzie zespołów teatralnych. Inne nagrodzone spektakle to: „Ecce homo”, „Katharsis”, „W życiu najważniejsze jest życie”, „Jeno wyjmij mi z tych oczu szkło bolesne” i inne. Przedstawiciele „Kawiarenki” działają w Regionalnym Ośrodku Kulturalnym w Katowicach (Warsztaty dziennikarskie) i odnoszą również liczne sukcesy literackie na polu poetyckim i eseistycznym. Kilka tygodni temu wydano tomik poezji, w którym publikowane są wiersze kawiarenki.
„Kawiarenka” ze „Śniadeka” jest doskonale znana siemianowiczanom. Uświetnia imprezy kulturalne i uroczystości w mieście. Jesienią ubiegłego roku powiedzieli „TAK” dla teatru profilaktycznego ukierunkowując swoją twórczość na tę dziedzinę. Zostali oficjalną grupą artystyczną, wspomagającą Rządowy Program ''Razem Bezpieczniej” i działania profilaktyczne Komendy Miejskiej Policji w Siemianowicach Śląskich. Zrealizowali dwukrotnie spektakl „Dzwonek” i przystąpili do programu „PaT”. Zaprezentowali Płocku spektakl pt. „Kto jest bez winy ...” napisany specjalnie na 3 przystanek „PaT”. Była to prapremiera tego spektaklu.
Ogólnopolska akcja profilaktyczna Przystanek PaT jest integralną częścią programu Komendy Głównej Policji "Profilaktyka a Teatr", wpisanego do Banku Dobrych Praktyk MSWiA w obszarze rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań "Razem bezpieczniej". Głównym organizatorem przedsięwzięcia jest Zespół Promocji Bezpieczeństwa Publicznego, działający w strukturach Gabinetu Komendanta Głównego Policji.
Przystanek PaT ma charakter długofalowego eksperymentu społecznego. Realizowany jest raz w roku w okresie letnich wakacji. Akcja trwa pięć dni. Biorą w niej udział liderzy programu, wolontariusze oraz grupy teatralne z całego kraju, które realizują spektakle edukacyjno-profilaktyczne. Podczas Przystanku odbywają się warsztaty profilaktyczne, artystyczne oraz prowadzone są młodzieżowe fora dyskusyjne. Podczas finału akcji uczestnicy prezentują efekty pracy warsztatowej. Akcja nie ma charakteru festiwalu z nagrodami ale spotkania wolontariuszy. Wartością tej inicjatywy są ludzie, którzy chcą działać bezinteresownie dla drugiego człowieka. W pierwszym roku swojego istnienia Przystanek PaT gościł w Miłomłynie k. Ostródy, a rok temu w Nidzicy. W roku 2008 Przystanek przeniesiony został z Warmii i Mazur na Mazowsze.