Wiadomości

Przemoc rówieśnicza- wspólne działania profilaktyczne policjantów i Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej

Data publikacji 23.05.2025

Siemianowiccy policjanci kontynuują edukowanie młodzieży z tematyki przemocy rówieśniczej. W pierwszej części spotkania odbywały się z Ośrodkiem Interwencji Kryzysowej, aktualnie są realizowane wspólnie z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej. Ideą tych spotkań jest uwrażliwienie młodych osób na zjawisko przemocy rówieśniczej i edukowanie w zakresie jej przeciwdziałania. Ankiety przeprowadzone wśród uczniów jasno wskazują, że są oni świadkami, jak również jej ofiarami.

Komenda Miejska Policji w Siemianowicach Śląskich wspólnie z Ośrodkiem Interwencji Kryzysowej przeprowdziła cykl spotkań z uczniami, których tematem była przemoc rówieśnicza. Obecnie takie spotkania odbywają się wspólnie z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej. Odzew ze strony szkół na profilaktykę z tej tematyki był naprawdę duży. W obecnych czasach do przemocy rówieśniczej, tej fizycznej, rzadko kiedy dochodzi na korytarzach szkoły. Przeniosła się ona bowiem do wirtualnego świata, gdzie za pomocą mediów społecznościowych czy komunikatorów internetowych odsuwa się ofiarę z grupy kierując na nią hejt. Eksperci podkreślają, że słowa ranią dokładnie tak samo jak ciosy, z tą różnicą, że po uderzeniu są widoczne obrażenia i można zareagować, a po nękaniu są zmiany w psychice ofiary, które początkowo mogą być niezauważalne i bagatelizowane.

Przemoc rówieśnicza to celowe dręczenie innej osoby, nękanie czy prześladowanie jej w celu wywołania u niej cierpienia emocjonalnego, fizycznego czy odizolowania społecznego. Może ona zachodzić na terenie szkoły, poza nią, ale także przy użyciu internetu. Młode osoby bez zastanowienia, jaką krzywdę mogą zrobić drugiej osobie, wypisują na jej temat obraźliwe bądź w ich mniemaniu śmieszne rzeczy. Tworzą grupy, które atakują swój cel. Role w nich się często zacierają, zmieniają. Świadkowie stają się stroną atakującą, atakowany broni się, więc staje się także napastnikiem. Dochodzi do wielu nieporozumień i ten łańcuszek stale rośnie. Gdy przemoc rówieśnicza nie zostanie w porę przerwana, może dojść nawet do tragedii.

Dlatego tak ważne jest poruszanie tej tematyki z młodymi osobami, uświadamianie ich, jak należy zareagować będąc świadkiem takich zachowań bądź ofiarą. Prelegenci wskazali także uczniom, gdzie mogą szukać pomocy i że należy z niej skorzystać, ponieważ nie ma takich problemów, których nie można rozwiązać. Istnieją nierozwiązane tylko takie, o których nikt nie mówi bądź ich nie zauważa. Będąc młodym człowiekiem warto oprzeć się na doświadczeniu starszych osób i zwrócić się w pierwszej kolejności do nich. 

Przemoc rówieśnicza – gdzie szukać pomocy?

112 – Numer alarmowy

116 111 – Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży

116 123 – Kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych

800 119 119 – Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży Towarzystwa Przyjaciół Dzieci

800 100 100 – Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawach dotyczących bezpieczeństwa dzieci

800 702 222 – Centrum Wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego

800 12 12 12 – Dziecięcy telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka

800 080 222 – Infolinia dla dzieci, młodzieży, rodziców i pedagogów

  • na zdjęciu policjant i pracownica MOPS na prelekcji
  • na zdjęciu slajd na laptopie
  • na zdjęciu ankieta
  • na zdjęciu policjant i pracownica MOPS przed szkołą
  • na zdjęciu policjant i pracownica MOPS prowadzą pogadankę
  • na zdjęciu uczeń wypełnia ankietę
Powrót na górę strony