Pożar mieszkania
Siemianowiccy śledczy wyjaśniają przyczyny i okoliczności pożaru, do którego doszło we wtorek 19 listopada w godzinach wieczornych. Akcję gaśniczą prowadziły 4 zastępy straży pożarnej. Strażacy z uwagi na zagrożenie życia i zdrowia mieszkańców kamienicy przeprowadzili ewakuację. Jedna osoba trafiła do szpitala. Ze wstępnych ustaleń wynika, iż do pożaru doszło w wyniku niewłaściwej obsługi urządzenia grzewczego na opał.
We wtorek 19 listopada przed godziną 21 policjanci otrzymali zgloszenie o pożarze mieszkania przy ulicy Westerplatte. Gdy przyjechali na miejsce, 4 zastępy straży pożarnej prowadziły akcję gaśniczą, która poprzedzona była ewakuacją mieszkańców kamienicy. W wyniku pożaru do szpitala został zabrany 12-latek, który przebywał w palącym się mieszkaniu. Ze wstępnych ustaleń wynika, że prawdopodobną przyczyną pożaru była niewłaściwa obsługa piecyka tzw. kozy.
Wczoraj w spalonym mieszkaniu zostały przeprowadzone oględziny z udziałem biegłego z zakresu pożarnictwa. Sporządzona przez niego opinia wskaże, jaka była przyczyna pożaru. Prowadzone przez śledczych postępowanie przygotowawcze wyjaśni szczegółowo okoliczności tego zdarzenia.
Aby ustrzeć się od wybuchu pożaru w mieszkaniu, należy stosować się do następujących zaleceń:
- zachowaj odległość od urządzenia grzewczego- niektóre elementy wyposażenia mogą być łatwopalne. Należy zadbać o to, aby w odległości minimum 2 metrów nie stały żadne przedmioty. Nie można zapominać, aby nie zostawiać przy kominku/kozie suszarki z ubraniami, ponieważ grozi to zapaleniem się odzieży.
- zabezpiecz podłogę- pod żadnym pozorem w obrębie kominka/kozy nie może być rozłożony dywan, drewniane płytki czy wykładzina. Powierzchnia taka musi być z materiałów odpornych na wysoką temperaturę.
- powoli dokładaj do paleniska- należy stopniowo otwierać drzwiczki urządzenia grzewczego oraz ostrożnie dokładać do paleniska, ponieważ wystarczy jedna wydobyta iskra, aby ogień zajął mieszkanie.
- nie zostawiaj ognia w kominku otwartym
- zadbaj o należytą konserwację urządzenia grzewczego oraz wykonuj przeglądy kominowe.
- przestrzegaj odpowiedniej ilości załadunku- pod żadnym pozorem nie można przegrzewać kominka, przyjmuje się, że maksymalnie można w nim umieścić opał zajmujący 1/3 powierzchni spalania.
- wybierz odpowiednie paliwo- niektóre gatunki drewna mogą być mało efektywne, ale także zagrażać zdrowiu domowników.