Wiadomości

Szkolenie siemianowickiej drogówki

Data publikacji 13.03.2024

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego odbyli szkolenie, podczas którego doskonalili swoją wiedzę z zakresu obowiązujących przepisów, w szczególności zmian które w dniu jutrzejszym tj. 14 marca wejdą w życie. Na ich podstawie zostanie wprowadzony środek karny w postaci przepadku pojazdu mechanicznego prowadzonego przez sprawcę przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w ruchu lądowym lub przepadku jego równowartości. Mundurowi ćwiczyli także udzielanie pierwszej pomocy.

Szkolenia siemianowickich policjantów odbywają się cyklicznie i są okazją do wymienienia się wzajemnymi doświadczeniami, zapoznania się z obowiązującymi przepisami i ich wykładniami oraz przedyskutowania problemów, które pojawiają się podczas pełnienia codziennej służby. Takie właśnie szkolenie odbyli policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego siemianowickiej komendy. Oprócz omówienia bieżących spraw, dominowała tematyka związana z konfiskowaniem samochodów nietrzeźwym kierującym. W obowiązującym od  jutra tj. 14 marca stanie prawnym środek karny w postaci przepadku pojazdu mechanicznego będzie orzekany albo będzie mógł być orzeczony wobec sprawcy przestępstwa w ruchu lądowym :

1. sprowadzenia katastrofy (art.173§1 lub 2 kk), sprowadzenia katastrofy z następstwem w postaci śmierci człowieka bądź ciężkiego uszczerbku na zdrowiu wielu osób (art. 173§3 lub 4 kk), sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy (art. 174 kk) lub wypadku komunikacyjnego (art. 177§1 kk), albo wypadku komunikacyjnego z następstwem w postaci śmierci osoby lub ciężkiego uszczerbku na jej zdrowiu (art. 177§ 2 kk):

a) znajdujacego się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego lub

b) zbiegłego z miejsca zdarzenia, nawet nie znajdującego się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego

c) spożywającego alkohol lub zażywającego środek odurzający po popełnieniu tych przestępstw, a przed poddaniem go przez uprawniony organ badaniu w celu ustalenia w organizmie zawartości alkoholu lub obecności środka odurzającego, przy czym orzeczenie przepadku będzie obligatoryjne, jeżeli zawartość alkoholu w organizmie sprawcy będzie wyższa niż 1 promil we krwi lub 0,5 mg/dm3 w wydychanym powietrzu albo prowadziła do takiego stężenia.

Naczelnik Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą przybliżył tematykę związaną z przestępstwami korupcyjnymi. Policjanci mieli możliwość również wykonania ćwiczeń z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Pod okiem swojego kolegi z Wydziału Ruchu Drogowego, który jest także instruktorem z zakresu pierwszej pomocy ćwiczyli na specjalnych fantomach resuscytację.

  • na zdjęciu instruktor przy manekinach
  • na zdjęciu instruktor przy manekinach
  • na zdjęciu przedmioty do szkolenia
Powrót na górę strony