Wiadomości

Podsumowanie działań "Alkohol i Narkotyki"

Data publikacji 29.11.2022

Policjanci śląskiej drogówki prowadzili wczoraj działania pn. "Alkohol i narkotyki". Głównym ich celem było wykluczenie z jazdy tych kierowców, którzy zdecydowali się na prowadzenie samochodów pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. W trakcie działań mundurowi zatrzymali aż 102 kierowców, którzy nie powinni byli wsiąść za kierownicę. Przez nasze miasto jechało 4 kierujących, którzy mieli dawkę promili w organizmie. Pomimo wielu apeli, nadal znajdują się nieodpowiedzialni kierowcy.

Każdy kierowca, prowadząc samochód pod wpływem alkoholu lub środków odurzających jest potencjalnym zagrożeniem dla pozostałych użytkowników dróg. Wsiadanie za kierownicę w takim stanie jest skrajnie nieodpowiedzialne i może doprowadzić do tragedii.

Policjanci śląskiej drogówki kontrolowali wczoraj trzeźwość uczestników ruchu drogowego. Głównym założeniem działań "Alkohol i narkotyki" jest  zmniejszenie liczby wypadków drogowych spowodowanych przez kierujących "na podwójnym gazie" bądź pod wpływem narkotyków. W akcji wykorzystane zostały różnego rodzaju urządzenia i testery, służące do wykrywania alkoholu i narkotyków w organizmie. Mundurowi zatrzymali 67 kierujących w stanie nietrzeźwości, 33 w stanie po użyciu alkoholu i 2 pod wpływem narkotyków. Najwięcej, bo aż 7 pijanych wpadło w powiecie bielskim. Na siemianowickich drogach mundurowi skontrolowali stan trzeźwości 646 kierowców. Wyeliminowali z dalszej jazdy 2, którzy w swoich organizmach mieli dawkę powyżej 0,5 promila alkoholu. Ci poniosą odpowiedzilaność karną za jazdę w stanie nietrzeźwości. Kara za to przestępstwo wynosi nawet 2 lata, a oprócz tego traci się prawo jazdy na co najmniej 1 rok i zostaje nałożona wysoka grzywna. Kolejnych 2 kierowców odpowie za popełnione wykroczenie kierowania po użyciu alkoholu.

W tym roku pijani kierowcy na drogach województwa śląskiego spowodowali już 81 wypadków, w których zginęło 8 osób, a 97 zostało rannych.

Pamiętajmy, że alkohol obniża koncentrację, spowalnia reakcję oraz powoduje błędną ocenę odległości i prędkości. Tym samym uniemożliwia bezpieczne poruszanie się po drodze i często prowadzi do śmierci zupełnie przypadkowych osób.

Kierowco pamiętaj- piłeś, nie jedź!

Jeśli jesteś świadkiem kierowania po wypicu alkoholu lub jazda kierowcy budzi takie podejrzenia- nie wahaj się, powiadom nas dzwoniąc pod numer 112.

Powrót na górę strony