Wiadomości

Podsumowanie działań Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego

Data publikacji 24.11.2022

Za nami policyjne działania "Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego", które odbywały się wczoraj na terenie całego województwa w godzinach od 6.00 do 22.00. Na celowniku znaleźli się kierujący, piesi oraz rowerzyści. Przez kilkanaście godzin mundurowi ujawnili 28 wykroczeń popełnionych przez kierowców i 12 przez pieszych. Zmotoryzowani wpadali na tym, że przekraczali dozwoloną prędkość w obrębie przejść dla pieszych, a piesi na tym, że przechodzili w miejscach niedozwolonych.

Wczorajsze działania NURD ukierunkowane były na relacje, jakie zachodzą pomiędzy kierowcami i pieszymi. Policjanci bacznie przyglądali się, szczególnie w rejonie przejść dla pieszych, respektowaniu obowiązujących przepisów przez kierowców oraz pieszych. Policjanci przyłapali kierowców na 28 wykroczeniach, z czego 26 dotyczyło przekroczenia prędkości w rejonie przejść dla pieszych. Sami piesi byli bardziej zdysycyplinowani. Na ich koncie zapisało się 12 wykroczeń polegających na przechodzeniu w niedozwolonym miejscu. Na kierujących, którzy złamali przepisy, mundurowi nałożyli 23 mandaty karne i zastosowali 5 pouczeń. Natomiast 7 pieszych zostało ukaranych mandatami karnymi, a 5 pouczonych.

Podczas działań policjanci rozdawali odblaskowe zawieszki i zachęcali do ich noszenia. Choć z punktu prawa obowiązek używania odblaksów o zmroku zachodzi tylko na terenie niezabudowanym, warto nosić je także w obszarze zabudowanym. Taki mały element odblaskowy sprawia, że pieszy jest zauważony przez kierowcę nawet 5 razy szybciej. Czas ten pozwoli mu na odpowiednią reakcję, a dzięki temu nie dojdzie do zdarzenia drogowego z udziałem pieszego.

  • na zdjęciu policjant z radarem mierzy prędkość jazdy
  • na zdjęciu policjant wręcza kobiecie odblask
  • na zdjęciu policjant stoi przy kontrolowanym aucie
  • na dachu radiowozu tarcza sygnalizacyjna i radar
  • na zdjęciu policjant stoi przy kontrolowanym aucie a przed nim radiwozóz
  • na zdjęciu policjant wręczający kobiecie i dziecku opaski odblaksowe
Powrót na górę strony