Wiadomości

Policjanci kontrolują miejsca przebywania bezdomnych i zachęcają do skorzystania z pomocy

Data publikacji 23.11.2022

Temperatury pokazują stopnie na minusie, dlatego przypominamy, że wystarczy tylko jeden telefon na numer 112 bądź 986, aby przekazać informację o osobie, która potrzebuje pomocy z uwagi na możliwość wychłodzenia. Można skorzystać również z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa i nanieść odpowiednie zgłoszenia, które będą skrupulatnie sprawdzać mundurowi. Pamiętajmy, aby reagować, gdy widzimy osobę bezdomną, nieporadną czy nietrzeźwą, która potrzebuje pomocy.

Do zadań codziennych wszystkich patroli kierowanych do służby na mieście o tej porze roku wpisane jest kontrolowanie miejsc, w których mogą przebywać osoby bezdomne. Na wychłodzenie organizmu szczególnie narażeni są bezdomni, osoby nieporadne, starsze czy nietrzeźwi. Jeśli widzimy takiego człowieka, nie wahajmy się zadzwonić na numer alarmowy, aby powiadomić o tym funkcjonariuszy. Każde takie zgłoszenie jest natychmiast sprawdzane. Informację o osobach bezdomnych potrzebujących pomocy, można także przekazywać za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. W tym celu prosimy o wybranie kategorii zgłoszenia o nazwie "bezdomność".

Policjanci zwracają szczególną uwagę na miejsca, gdzie mogą szukać schronienia i nocować bezdomni. Są to zazwyczaj pustostany, ogródki działkowe, altanki. Aby się rozgrzać, często bezdomni w takich miejscach rozpalają ogniska, co bywa bardzo niebezpieczne. Policjanci każdego roku monitorują sytuację tych osób. Sami oferują pomoc każdemu, kto jej potrzebuje- odnajdując takie osoby zawsze proponują przewiezienie ich do ośrodków, w których jest ciepło, gdzie mogą zjeść ciepły posiłek i przespać się w normalnych warunkach. Niektórzy z nich, pomimo świadomości zagrożenia na jakie się wystawiają poprzez nocowanie w takich miejscach, nie decydują się na przyjęcie schronienia w noclegowniach i odmawiają przyjęcia jakiejkolwiek pomocy. W takich przypadkach policyjne patrole starają się w miarę możliwości wzmożyć częstotliwość kontroli takich osób, aby zapobiec ich zamarznięciu.

Apelujemy do Państwa o zwracanie uwagi na przypadkowo spotkane osoby, które mogą stać się ofiarami niskich temperatur. Nie bądźmy obojętni wobec tych, którzy zwłaszcza teraz mogą potrzebować naszej pomocy.

W Siemianowicach pomoc mogą otrzymać bezdomni mężczyźni w Schronisku im. Św. Brata Alberta mieszczącym się przy ulicy Sobieskiego 21. Pozostały wykaz placówek świadczących pomoc bezdomnych dostępny jest na stronie internetowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

na zdjęciu zrobiony prowizoryczny szałas, gdzie przebywa bezdomnyna zdjęciu radiowóz przy rozpadającym się budynkuna zdjęciu policjant stoi w pustostanie

Powrót na górę strony