Wiadomości

Dzielnicowy udzielał cennych rad na grupie wsparcia dla osób doznających przemocy w rodzinie

Data publikacji 15.11.2021

W Ośrodku Interwencji Kryzysowej cyklicznie odbywają się spotkania, na których osoby doznające przemocy w rodzinie mogą otrzymać wsparcie. Na jednym z takich spotkań pojawił się dzielnicowy mł.asp. Mariusz Farat, który podzielił się wiedzą, swoim doświadczeniem i radami. Dla policjanta taki kontakt ma ogromne znaczenie, ponieważ może bezpośrednio od osób dotkniętych przemocą usłyszeć, z jakimi spotkały się barierami i jak w przyszłości postępować, by ofiary znalazły szybko potrzebną pomoc.

Ośrodek Interwencji Kryzysowej jest miejscem, gdzie ofiary dotknięte przemocą w rodzinie mogą nie tylko uzyskać potrzebne schronienie, ale także otrzymać pomoc psychologiczną i wsparcie w tym trudnym etapie życia. Tylko osoby, które znają tematykę przemocy, mają świadomość, jak trudno uwolnić się od oprawcy i stanąć na własne nogi. Dlatego w OIK-u osoby dotknięte przemocą w rodzinie spotykają się na grupach, aby dzielić się własnymi doświadczeniami, sukcesami i porażkami. Otrzymują tam  konieczne wsparcie psychologów. Na jednym z takich właśnie spotkań pojawił się dzielnicowy mł.asp.. Mariusz Farat. Poruszono tutaj zagadnienie przemocy w aspekcie obowiązującego prawa i kompetencji Policji. Mundurowy mógł wysłuchać od osób, z jakimi spotkały się problemami, gdy podjęły decyzję, aby wydostać się ze stosowanej wobec nich przemocy. Dzielnicowy przyjął uwagi i podzielił się cennymi radami. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej również aktywnie włącza się w pomoc osobom, które dotknęła przemoc. Podmiot ten wydał ulotkę z ważnymi informacjami, gdzie można uzyskać pomoc w przypadku stosowania przemocy.

ulotka stop przemocy, każda przemoc pozostawia ślady. nie wszystkie widać gołym okiem. nie czekaj, reaguj! Pamiętaj- spirala uzaleznienia i przemocy może zostać przełamana wyłącznie dzięki wsparciu z zewnątrz.czym jest przemoc?przemoc to jednorazowe lub powtarzające się umyślne działanie bądź zaniechanie naruszające prawa lub dobra osobiste członków rodziny lub osób wspólnie zamieszkujących czy wspólnie prowadzących gospodarstwo domowe, w szczególności:narażające te osoby na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia; naruszajace ich godność, nietykalność cielesną, wolność, w tym seksualną; powodujące szkody na ich zdrowiu fizycznym albo psychicznym; wywołujące cierpienie i krzywdy moralne u osób dotkniętych przemocą.jesteśzaniepokojony krzykiem pochodzącym z mieszkania sasiada?słyszysz płacz i obelgi?jesteś świadkiem przemocy fizycznej?jesli masz taką możliwość to porozmawiaj z osobą pokrzywdzoną. Powiedz, że domyślasz się, że ktoś stosuje wobec niej przemoc. Zapytaj czy potrzebuje pomocy. Nie bądź obojętny, reaguj: powadom Policję lub MOPS; przekonaj ofiarę przemocy, aby zadzwoniła na Niebieską Linię 801-120-002gdzie szukać pomocy: MOPS, OIK, Zespół Interdyscyplinarny, KMP w Siemianowicach Śląskich, Prokuratura Rejonowa, Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Szpital Miejski, Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie Niebieska Linia

Powrót na górę strony