Wiadomości

Cenne rady policjantów z drogówki podczas Dnia Bezpieczeństwa i Zdrowia

Data publikacji 20.10.2021

Policjanci z siemianowickiej drogówki wraz z ratownikami medycznymi z zabrzańskiego Medresu włączyli się w Dzień Bezpieczeństwa i Zdrowia. Organizatorem jest firma Aperam, która od kilku lat wstrzymuje na jeden dzień prace po to, by edukować swoich pracowników z zakresu szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Dzisiaj musieli zmierzyć się z wypadkiem drogowym na przejściu dla pieszych. Ich poczynania bacznie obserwowali mundurowi oraz ratownicy, którzy chętnie udzielali cennych rad.

Dzień Bezpieczeństwa i Zdrowia organizowany jest przez firmę Aperam już od kilku lat. W ubiegłym roku ze względu na epidemię COVID-19 profilaktyka ta została wstrzymana. W tym roku wyznaczono datę 19 października jako dzień, w którym prace zostają wstrzymane a pracownicy, klienci oraz partnerzy biznesowi korzystają z licznych niespodzianek związanych z szeroko rozumianym bezpieczeństwem. Podczas Dnia Bezpieczeństwa uczestnicy mieli trudne zadanie przed sobą, albowiem znalezli się na miejscu wypadku samochodowego. Na oznakowanym przejściu dla pieszych kierowca osobówki potrącił 2 osoby, w tym jedno dziecko w wózku. Niestety, jedna z nich- mężczyzna poniósł śmierć na miejscu. Uczestnicy musieli działać w pośpiechu i emocjach, aby ratować poszkodowanych. Każdy mógł zobaczyć jak reaguje w takiej sytuacji i pomimo, iż miał świadomość, że to tylko ćwiczenia, ciężko było opanować zdenerwowanie i panujący chaos, nie zapominając przy tym o własnym bezpieczeństwie. Ich poczynaniom przyglądali się policjanci z drogówki oraz ratownicy medyczni z zabrzańskiego  Medres-u. Na koniec inscenizacji omawiali błędy i udzielali cennych wskazówek. Takie ćwiczenia z całą pewnością podniosą wiedzę z zakresu udzielania pierwszej pomocy i zachowania się na miejscu wypadku.

Policjanci przypominają:

- najważniejszą kwestią jest bezpieczeństwo własne i innych osób- należy pamiętać, aby zabezpieczyć miejsce zdarzenia i nawet, gdy nie wymagają tego przepisy, jeśli znajdujemy się na drodze, założyć kamizelkę odblaskową;

- wezwać na miejsce odpowiednie służby ratunkowe;

- udzielić niezbędnej pierwszej pomocy;

Kierowco!

Zbliżając się do przejścia dla pieszych zachowaj szczególną ostrożność, zmniejsz prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąp pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście.

Pieszy!

Nowe regulacje nie zwalniają z obowiązku zachowania szczególnej ostrożności podczas wchodzenia i przechodzenia przez jezdnię lub torowisko oraz korzystania z przejścia dla pieszych. W dalszym ciągu zabrania się także pieszemu wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych. Dodatkowo zabrania się korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych – w sposób, który prowadzi do  ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych.

  • przejście dla pieszych leży pieszy przykryty folią i kobieta kuca przy nim
  • na chodniku leży na foli ranny mężczyzną, któremu osoby udzielają pomocy, policjanci rozmawiają z innym mężczyzną
  • kobieta przeprowadza resuscytację niemowlakowi
  • policjanci stoją na pasach, na których lezy przewrócony wózek dziecięcy i udzielają rad uczestnikom
  • na przejściu lezy manekin zawinięty w folię a policjanci udzielają rad uczestnikom
  • policjant, ratownicy medyczni stoją na przejściu dla pieszych
Powrót na górę strony