Wiadomości

Co należy zrobić w przypadku utraty dowodu osobistego

Data publikacji 14.04.2021

Utrata dowodu osobistego może nastąpić w wyniku kradzieży bądź zagubienia. Niezależnie od przyczyny utraty dokumentu tożsamości jest to poważny problem, który doprowadzić może jego właściciela do wykorzystania w celach przestępczych danych osobowych w nim zawartych. To z kolei spowodować może kłopoty finansowe z powodu różnych umów zawieranych na dane zawarte w dowodzie. Jeśli utraciłeś dowód osobisty, natychmiast podejmij odpowiednie kroki.

Jeśli zgubiłeś albo skradziono Ci dowód osobisty, a nie chcesz, aby osoba, która weszła w posiadanie Twojego dokumentu, wzięła kredyt w banku czy zawarła umowę ratalną na zakup jakiegoś produktu czy usługi:

  • Natychmiast zastrzeż je w Systemie DOKUMENTY ZASTRZEŻONE - w swoim banku lub w dowolnym banku przyjmującym zastrzeżenia także od osób niebędących jego klientami. W banku należy złożyć wniosek o zastrzeżenie dokumentu - dyspozycja jest potrzebna, aby bank wpisał zastrzeżenie do Centralnej Bazy Danych Systemu Dokumentów Zastrzeżonych. Dzięki temu informacja ta zostanie przekazana do wszystkich banków i innych instytucji korzystających z tego Systemu. Postępujemy tak zarówno w przypadku zwykłego zgubienia, jak i utraty dokumentu w wyniku kradzieży.
  • Powiadom Policję (gdy utracono je w wyniku kradzieży). Nie odkładaj tego na później, bo czas działa na twoją niekorzyść. Każda jednostka organizacyjna Policji ma obowiązek przyjąć zgłoszenie. W przypadkach, gdy istnieje pewność, że doszło do kradzieży dokumentów, najlepiej udać się do najbliższego komisariatu Policji, właściwego terytorialnie ze względu na miejsce kradzieży lub właściwego ze względu na miejsce, w którym zorientowaliśmy się, że dokumenty zostały utracone.
  • Zawiadom najbliższy organ gminy lub placówkę konsularną i wyrobić nowy dokument. Informacje dotyczące konieczności zawiadomienia organu gminy o utracie dokumentu, znajdują się na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.
  • Zastrzeż karty płatnicze i kredytowe

A co ponadto ?
Przypomnij sobie co jeszcze przechowywałeś w portfelu. Hasła do poczty internetowej, kody PIN do kart, inne wrażliwe dane. Musisz liczyć się z tym, że wszystkie te dane wpadły w niepowołane ręce. Jak najszybciej zmień hasła, kody, piny. Tylko od twojej szybkiej i zdecydowanej reakcji zależy czy padniesz ofiarą nieuczciwych znalazców.


A co zrobić, gdy stałeś się znalazcą dowodu osobistego?

Osoba, która znalazła dowód osobisty innej osoby, jest obowiązana niezwłocznie przekazać ten dokument najbliższemu organowi gminy, Policji lub innemu organowi administracji publicznej. Organy te przekazują niezwłocznie dowód osobisty organowi, który go wydał, w celu unieważnienia dokumentu.

Osoba, która znalazła dowód osobisty innej osoby, może, bez zbędnej zwłoki, przekazać ten dokument posiadaczowi dowodu osobistego.

Powrót na górę strony