Gdy kończysz 17 lat, ponosisz odpowiedzialność karną jak dorosły
Nastolatkom często wydaje się, że dopiero z osiągnięciem przez nich 18 lat, wkraczają w pełnoletność. Warto przypomnieć, że kodeks karny jasno precyzuje, iż odpowiedzialność za popełniony czyn zabroniony ponosi osoba, która ukończyła 17 lat. Jedyną ulgą dla sprawcy występku, który popełnił go po ukończeniu 17 roku życia a przed ukończeniem lat 18, jest to, że sąd zamiast kary zastosuje śr.wychowawcze, lecznicze lub poprawcze, jeżeli inne czynniki za tym przemawiają.
Policjanci często otrzymują zgłoszenia o tym, że w szkołach dochodzi do pobić między uczniami. Nie tak dawno w jednej ze szkół gimnazjalnych 17-letni uczeń pod wpływem wzburzenia emocjonalnego uderzył w twarz swojego kolegę z klasy. Chłopak musiał mieć szytą wargę. 17-latek tłumaczył się tym, że był często zaczepiany i prowokowany przez swojego kolegę.
W tym przypadku za działanie pod wpływem impulsu sprawca poniesie odpowiedzialność karną jak dorosły, a nie jak nieletni. Różnica tutaj jest wyraźna albowiem sąd rodzinny, który zajmuje się sprawami nieletnich zawsze kieruje się dobrem nieletniego, a jego działania ukierunkowane są w pierwszej kolejności na zastosowaniu takich środków, aby zachowanie nieletniego uległo poprawie. W sytuacji, gdy sprawca ukończy 17 lat, ponosi już odpowiedzialność karną przewidzianą w kodeksie karnym. A tutaj najniższą karą jest grzywna, a najsurowszą dożywotnie pozbawienie wolności. Nie można pominąć faktu, że pozostaje jeszcze wpis w kartotece karnej, a w wielu sytuacjach karalność automatycznie pozbawia wykonywania danego zawodu. Jedyną taryfą ulgową, którą przewiduje kodeks karny dla sprawcy występku po ukończeniu 17 lat, a przed ukończeniem 18 roku życia, jest zastosowanie przez sąd zamiast kary środków wychowawczych, leczniczych albo poprawczych przewidzianych dla nieletnich, jeżeli okoliczności sprawy oraz stopień rozwoju sprawcy, jego właściwości i warunki osobiste za tym przemawiają.