Siemianowiccy dzielnicowi odbyli szkolenie na temat zagrożeń związanych z czadem
O tym, że czad jest poważnym zagrożeniem w swojej codziennej pracy uświadamiają mieszkańców strażacy i policjanci. W naszym mieście trwa akcja "Nie dla czadu" podczas której oprócz apeli, rozpowszechniania materiałów profilaktycznych, będą montowane czujniki tlenku węgla w najbardziej zagrożonych zasobach mieszkaniowych Siemianowic Śląskich. W ubiegłym tygodniu siemianowiccy dzielnicowi przeszli szkolenie z zakresu zagrożenia tlenkiem węgla oraz udzielania pierwszej pomocy w takiej sytuacji.
Sezon grzewczy rozpoczął się na dobre, a wraz z nim pojawiło się zagrożenie, jakim jest tlenek węgla. Siemianowiccy strażacy i policjanci w ramach akcji "Nie dla czadu" apelują do mieszkańców i uświadamiają ich o tym poważnym zagrożeniu podczas codziennej służby. Albowiem czad jest gazem bezwonnym, bezbarwnym i pozbawionym smaku. Przez to, że blokuje dostęp tlenu do organizmu poprzez zajmowanie jego miejsca w czerwonych ciałkach krwi, gdy jest w większej dawce, powoduje śmierć poprzez uduszenie.
Dlatego tak ważne jest, aby urządzenia grzewczo-kominowe były właściwie eksploatowane, czyszczone, konserwowane oraz aby była zapewniona właściwa wentylacja. Przypominamy, że zgodnie z obowiązujacymi przepisami z zakresu ochrony przeciwpożarowej na włacicieli, zarządcy lub uzytkowniku obiektu, w którym odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego spoczywa obowiązek usuwania zanieczyszczeń z przewodów dymowych i spalinowych z częstotliwością:
- od palenisk opalanych paliwem stałym- co najniej 4 razy w roku,
- od palenisk opalanych paliwem płynnym i gazowym- co najmniej 2 razy w roku.
Niestety z doświadczenia straży pożarnej wynika, że część osób bagatelizuje obowiązujące przepisy i naraża siebie oraz domowników na "cichą" śmierć. Podczas konferencji inaugurującej akcję "Nie dla czadu", która odbyła się 17 października w Willi Fitznera zostało podpisane trójstronne porozumienie pomiędzy Prezydentem Miasta, Komendantem Miejskim Państowej Straży Pożarnej oraz dyrektorem Zarządu MPGKiM w zakresie montażu czujników tlenku węgla w njabardziej zagrożonych zasobach mieszkaniowych naszego miasta.
Strażacy przeszkolili również dzielnicowych z zakresu zagrożeń tlenkiem węgla oraz udzielania pierwszej pomocy osobie z objawami zatrucia czadem, bo to właśnie oni podczas swojej codziennej służby mają największy kontakt z mieszkańcami.
W przypadku objawów zatrucia tlenkiem węgla należy:
- zapewnić dopływ świeżego i czystego powietrza,
- wynieść osobę poszkodowaną w bezpieczne miejsce, jeśli nie stanowi to zagrożenia dla zdrowia osoby ratującej, a w przypadku zaistnienia takiego zagrożenia pozostawić przeprowadzenie akcji ewakuacyjnej służbom ratowniczym,
- wezwać niezwłocznie pogotowie ratunkowe i straż pożarną,
- jak najszybciej podać tlen,
- jeżeli poszkodowany nie oddycha, ma zatrzymaną akcję serca, należy natychmiast zastosować sztuczne oddychanie oraz masaż serca,
- nie wolno wpadać w panikę! nie trać czasu, opanuj się i zacznij działać.