Zakończone działania "Bezpieczne przejście dla pieszych"
Wczoraj od 8.00 policjanci z ruchu drogowego zitensyfikowali swoje działania w kierunku relacji, jakie zachodzą pomiędzy kierującymi a pieszymi, przeprowadzając działania "Bezpieczne przejście dla pieszych". Akcja ma wpłynąć na obniżenie poziomu zagrożenia bezpieczeństwa pieszych, w szczególności powstałego z winy kierujących na oznakowanych przejściach dla pieszych. Dlatego właśnie w obrębie przejść dla pieszych policjanci w umundurowaniu, jak i w cywilu, przyglądali się pieszym i kierowcom.
W ciągu ośmiogodzinnej akcji "Bezpieczne przejście dla pieszych" 4 policjantów z drogówki, zarówno w umundurowaniu, jak po cywilnemu, w obrębie przejść dla pieszych wyciągało konsekwencje prawne za nieprawidłowe zachowanie. Mundurowi widoczni byli na odcinkach dróg charakteryzujących się dużą częstotliwością zagrożeń powodowanych przez kierowców wobec pieszych, a także zdarzeń drogowych z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego. Stróże prawa ujawnili 4 wykroczenia drogowe, w tym przypadku kierujący nieustąpili pierwszeństwa pieszym.
W ubiegłym roku w naszym województwie na oznakowanych przejściach dla pieszych policjanci odnotowali 476 wypadków drogowych, w których zginęły 33 osoby, a 477 odniosło obrażenia ciała. Najczęstszymi przyczynami spowodowania wypadków przez kierowców to: nadmierna prędkość w obrębie przejścia dla pieszych czy wyprzedzanie oraz nieudzielanie pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu przez zebrę. Wina pieszych natomiast przejawia się w nieostrożnym wejściu na jezdnię, przechodzeniu w miejscu niedozwolonym oraz wejściu na jezdnię przy czerwonym świetle.
Jak podaje Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego przy prędkości 30 km/h pieszy ma ponad 90 procent szans na przeżycie wypadku, a gdy prędkość wzrośnie do 50 km/h jego szanse na przeżycie spadają do 40-60 procent. Jazda samochodem prędkością 70 km/h powoduje, że pieszy nie ma szans na przeżycie takiego wypadku.