Strona używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza wyrażenie zgody.

Wiadomości

Czujemy się bezpieczni

Data publikacji 17.02.2014

70 proc. badanych uznało, że Polska jest krajem, w którym żyje się bezpiecznie – informuje „Rzeczpospolita”, powołując się na badania CBOS-u. Ten wynik należy do najwyższych w całym okresie III RP. Jest to kolejne badanie, które pokazuje, że ludzie w Polsce czują się spokojnie i bezpiecznie.

70 proc. badanych przez CBOS, jak podaje „Rzeczpospolita”, uznało, że Polska jest krajem, w którym żyje się bezpiecznie. Zwrócono też uwagę, że poziom poczucia bezpieczeństwa należy do najwyższych w całym okresie III RP. Najgorsze oceny CBOS notował w 2001 r., gdy 81 proc. badanych nie miało poczucia bezpieczeństwa. Od tamtej pory oceny stanu bezpieczeństwa się poprawiały. W 2007 r. po raz pierwszy większość zyskali respondenci pozytywnie oceniający stan bezpieczeństwa. Przekonanie, że Polska jest krajem bezpiecznym, przeważa we wszystkich grupach społeczno-demograficznych.

Jest to kolejne już badanie, które pokazuje, że ludzie w Polsce czują się bezpiecznie – inne, zeszłoroczne, wskazuje, że 89 proc. Polaków uznaje swoje otoczenie za bezpieczne i spokojne. Tak wysokie poczucie bezpieczeństwa respondentów w okolicy ich miejsca zamieszkania stanowi najwyższe wskazanie, licząc od końca lat 80. Ten rekordowy wynik ściśle wiąże się z codzienną, ciężką pracą policjantów, która przekłada się na spadek przestępczości, zarówno tej poważnej, przeciwko życiu i zdrowiu, jak też tej bardzo uciążliwej społecznie, np. drobnych kradzieży.

Spadek przestępczości widać dobrze na przestrzeni ostatnich lat. Gdy porówna się ze sobą jeden średni dzień z 2003 r., kiedy dochodziło przeciętnie do 4018 przestępstw, oraz jeden dzień z 2013 r., kiedy średnia liczba przestępstw wyniosła 2905, widać wyrażnie różnicę - to 1113 przestępstw mniej każdego dnia. Gdy w ten sposób porównamy liczbę przestępstw kryminalnych, to spadek wynosi 1068.

Te wyniki przenoszą się na ocenę Policji jako instytucji społecznej, co także widać w badaniach - z ostatniego, zrealizowanego przez CBOS we wrześniu 2013 r., wynika, że działalność Policji dobrze oceniło aż 66 procent Polaków.

(„Rzeczpospolita”, PAP, CBOS / mg)

Powrót na górę strony