Dostępność

Informacja o zakresie działalności

Informacja o zakresie działalności Śląskiej Policji

 

Śląska Policja, to Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach i 32 Komendy Miejskie i Powiatowe. Komendą Wojewódzką dowodzi Komendant Wojewódzki Policji, a w terenie Komendanci Miejscy i Powiatowi.

Czym zajmuje się Śląska Policja?

Policjanci zajmują się ochroną życia i zdrowia ludzi oraz ochroną ich majątku. Policjanci dbają o spokój i bezpieczeństwo w miejscach publicznych, autobusach, tramwajach, pociągach, na drogach i wodach. Policjanci zajmują się sprawami związanymi z łamaniem prawa. Zatrzymują przestępców i osoby poszukiwane przez Prokuraturę i Sądy.

Są też policjanci, którzy nie ubierają mundurów, aby prowadzić niektóre sprawy związane z łamaniem prawa, na przykład przesłuchują świadków zdarzeń, poszukują przestępców, szukają zaginionych osób. Wtedy policjanci mogą używać pojazdów bez napisów POLICJA.

Kiedy policjanci bez mundurów wykonują swoją pracę, to muszą pokazać legitymację.

Policjanci posiadają różne prawa, na przykład mogą kontrolować dokumenty osób, zatrzymywać osoby, zatrzymywać i sprawdzać pojazdy, przeszukiwać pomieszczenia. Każdy musi wykonywać polecenia policjantów.

Jeśli ktoś skrzywdził Ciebie lub inną osobę, na przykład ukradł rower, pieniądze, bagaż, uderzył Cię, to możesz wezwać policjantów. Możesz to zrobić osobiście, przy pomocy innej osoby, telefonicznie – SMS, mailem. Jeżeli jesteś osobą niesłyszącą to możesz wysłać tekst SMS na numer 695 997 997 i zacznij od słowa „napisz - jestem niesłyszący, napisz gdzie jesteś i co się stało”.

Film https://youtu.be/3bpqu5fHD9g

Pliki do pobrania

  • 509 KB
    Informacja o zakresie działalności Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach i Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach- tekst łatwy do czytania (ETR)
Powrót na górę strony