RUCH DROGOWY

Policjanci u Seniorów

Policjant zajmujący się profilaktyką społeczną, dzielnicowi oraz policjanci z wydziału ruchu drogowego spotkali się z uczestniczkami Klubu Seniora. Wizyta odbyła się w Domu Kultury „Chemik” w Siemianowicach Śląskich. Stróże prawa zwracali uwagę na bezpieczeństwo osób starszych w ruchu drogowym oraz przestępstwa na ich szkodę. Wszyscy uczestnicy otrzymali odblaski.

To kolejne spotkanie policjantów z Seniorami w Domu Kultury „Chemik”. Tym razem policjant z drogówki skoncentrował uwagę seniorów na ich bezpieczeństwie w ruchu drogowych. Podkreślał, że jak pokazuje doświadczenie, do wypadków z udziałem pieszych dochodzi najczęściej w miejscach dla nich przeznaczonych: na przejściach dla pieszych, okolicach skrzyżowań, chodnikach. Prawidłowe korzystanie z dróg dla pieszych daje więc jedynie złudne wrażenie bezpieczeństwa. Dlatego pieszy, aby zadbać o swoje bezpieczeństwo powinien skoncentrować się na drodze i uważnie rozglądać się. Przed przejściem dla pieszych należy się na chwilę zatrzymać i rozejrzeć, zamiast „wchodzić z marszu”. Z kierowcą nadjeżdżającego pojazdu najlepiej nawiązać kontakt wzrokowy, wtedy możemy mieć pewność, że nas zauważył.

W dalszej części policjanci ostrzegali przed tzw. oszustwami „na wnuczka”. Prowadzone akcje profilaktyczne przynoszą efekty. Mundurowi otrzymują coraz więcej zgłoszeń od starszych osób, które wykazały się czujnością i nie dały się okraść. Niepokojąca jest jednak liczba zgłoszeń dotycząca metody kradzieży – „na policjanta”, lub „na pracownika CBŚ”. Wciąż dochodzi do wyłudzeń pieniędzy. Policja apeluje o ostrożność!!!

Policjanci zachęcali seniorów do noszenia odblasków, podkreślając, że ich noszenie znacznie zwiększa widoczność pieszego, a zatem wpływa na bezpieczeństwo. Wszyscy uczestnicy otrzymali odblaski. W spotkaniu wzięło ponad 100 osób.

Powrót na górę strony